Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
267 postów 9390 komentarzy

Janusz E. Kamiński

jazgdyni - Navigational Officer, Marine Engineer, Trained Lifeguard, Electrical Engineer, Radio Officer, Medical Advisor, Firefighter, A Lifesaver, A Leader..A MARINER. The Workplace rated among the Top 3 Most Hazardous Places to Work. No Fixed working hours, No Hol

Meandry patriotyzmu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jako wytknięty palcem polonofob pragnę coś wyjaśnić i sprecyzować. Niektórzy, nie mając dość pojęcia i dostatecznej wiedzy tworzą mentalny kogel-mogel.

 

 

 

 

 

 

Patriotyzmem polskim wycierają sobie usta z lewa i prawa. Za prawdziwego patriotę ma się i Leszek Miller i Janusz Palikot. A nawet za patriotę i to wybitnego, ma się premier Donald Tusk.

Czyżby więc istniały różne patriotyzmy? Jak ten Millera podszyty służalczością wobec Moskwy i różnymi tak zwanymi internacjonalizmami? Lub czołobitny wobec Niemiec patriotyzm Tuska?

A nie sięgając daleko, czy patriotą jest ten nasz internetowy głupek biegający z biało – czerwoną chorągiewką i wydzierający się bez przerwy – Bóg, Honor, Ojczyzna? A może ten, który korzeni polskości poszukuje w prasłowiańskich puszczach i obrzędach kupały?

 

Jak widać, z patriotyzmem panuje niezły bałagan. Chyba z tysiąc różnych grup i ugrupowań używa w stosunku do siebie określenia Prawdziwi Patrioci. W odróżnieniu od nieprawdziwych, których należy zwalczać.

I tutaj mamy sytuację, która ex definitione udowadnia, że ci tak zwani prawdziwi patrioci nie są patriotami w ogóle.

Patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością.

Jak patriotą może być ten, który wyodrębnia siebie i swoją grupę z narodu. Stawia siebie ponad wszystkimi. Swoje utopijne teorie opiera na wydumanej wyjątkowości. Zatraca swoje więzi. Zrywa je. Tworzy, powielając judaistyczną, teorię narodu wybranego. Z kolei, zapewne jak Hitler, będzie decydował, kto może być członkiem tej wybranej społeczności. Historia pokazała, że wszystkie takie próby kończyły się źle. Nierzadko masakrą.

 

Patriotami jesteśmy wszyscy wtedy, gdy obserwujemy w telewizorach zwycięstwa Justyny Kowalczyk i duma chwyta nas za gardło, tylko dlatego, że jesteśmy Polakami i Polka zwycięża. Miliony z nas się wówczas nie zna, jednakże jesteśmy zjednoczeni tą więzią społeczną. Właśnie patriotyzmem Są to uczucia prawdziwe, nie wydumane przez rozmyślania w fotelu.

 

Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Nie można nagle odrzucić tysiącletniej historii swojego państwa i jego kultury i tworzyć jakieś sztuczne idee.

Jak pisze prof. Mieczysław Gogacz:

 

Kultura w sensie podmiotowym jako nasze życie duchowe, wyrażające się w tym, co myślimy, co wybieramy, czym się emocjonujemy i cieszymy, na co jesteśmy wrażliwi, jest dla nas zagrożeniem, gdy zamyka nas w sobie i kieruje do idei, teorii, modeli, gdy oddziela nas od osób i wszystkich realnych bytów. Izolując nas od realnych ludzi wprowadza nas, według Fromma, w chorobę psychiczną, a oddzielając od realnego świata bytów zamyka nas w getcie idei i teorii.

 

Czyli zamykanie się w getcie idei i teorii nie może mieć nic wspólnego z patriotyzmem, a co więcej, może prowadzić do obłędu. Niestety to jest szczera prawda. Szpitale psychiatryczne pełne są ludzi, którzy oderwali się od świata realnego, zamykając siebie w więzieniu własnej idei.

 

Patriotyzm może być tylko wśród ludzi i przez ludzi. Poprzez rzeczywisty kontakt i odczuwalną wspólnotę. Lansowana przez niektórych w internecie idea wyjątkowości narodu polskiego, lansowana przez ludzi niewykształconych i niedouczonych, którzy nie rozróżniają cywilizacji i kultury, to nie patriotyzm – to raczej szkodliwy etnocentryzm. Mącenie w głowach o wyjątkowości narodu. Teza mająca pokazać, że Polacy są ważniejsi niż Czesi, Litwini, Węgrzy czy Chorwaci. To teza kompletnie nieuprawniona. I nie tędy droga do budowania prawdziwego patriotyzmu.

Nie polega on na poniżaniu innych i wywyższaniu jednego narodu. To zawsze rodzi nacjonalizmy i ksenofobie.

 

Polski patriotyzm, zresztą, jak każdego innego narodu, to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar; pełna gotowość do jej obrony, w każdej chwili.

Polski patriotyzm, to, jak już wspomniałem to umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji i kultury. Nieustanne przypominanie szczytnych epizodów historii. Poczucie dumy z osiągnięć i ciągłość tradycji. I nieustanne rozbudzanie tej godności i dumy. Nie na zasadzie jakiejś wyjątkowości. Lecz tylko dlatego, że jest się przynależnym do naszego narodu.

 

To także wielka misja edukacyjna. Każdy z nas, w miarę swoich możliwości powinien krzewić wiedzę i emocje związane z patriotyzmem.

Już w przedszkolu obowiązkowym powinno być zaszczepienie:

 

Kto ty jesteś?

Polak mały.

 

Jaki znak twój?

Orzeł biały.


- Gdzie ty mieszkasz?
- Między swemi.

- W jakim kraju?
 W polskiej ziemi.

- Czym ta ziemia?
- Mą ojczyzną.

- Czym zdobyta?
- Krwią i blizną.

- Czy ją kochasz?
- Kocham szczerze.

- A w co wierzysz?
- W Polskę wierzę.

- Czym ty dla niej?
- Wdzięczne dziecię

- Coś jej winien?
- Oddać życie."

 

Tak, jak od maleńkości uczymy rozróżniania dobra od zła, tak również tym wierszykiem powinniśmy zaszczepiać patriotyzm. Kto z rodziców jeszcze uczy swoje pociechy tego wierszyka?

 

Wielu ludzi czuje patriotyzm, lecz nie w pełni go rozumie. Nie pojmuje, ze patriotyzm to ustawiczne ulepszanie swojego kraju i społeczeństwa. Czynienie go mądrzejszym, kulturalniejszym, ogólnie lepszym. To nie tylko ustawiczne wykrzykiwanie haseł i sloganów. Ustawiczne demonstrowanie polskości, noszenia orzełka w klapie, czy biało czerwonej flagi.

To codzienna żmudna praca. Jak najbardziej wszechstronna. To wysokie morale i odpowiednia postawa. To edukacja, kultura na co dzień. Miłość do polskiego krajobrazu, do polskiego obyczaju.

 

Oraz tworzenie poczucia wspólnoty. To jest bardzo ważne. Społeczeństwo jest bardzo zatomizowane. Ludzie zamykają się za własnym płotem.

To jest chyba jedno z najważniejszych zadań na dzisiaj.

Niestety, bardzo dobrze to pojmują nasi wrogowie. Każdy zalążek tworzącej się wspólnoty musi być za wszelką cenę rozbity. Popatrzmy co się dzieje w internecie. Wszystkie portale, gdzie powstają zalążki grup przeżywają wstrząsy. Natychmiast jest uruchomiany mechanizm niszczenia takiej struktury. Mamy być niezjednoczeni.

Pojedynczy, indywidualni patrioci, to jeszcze dla wrogiego systemu jest do przyjęcia. Natomiast grupa, stowarzyszenie Polaków nastawionych patriotycznie należy natychmiast rozwalić.

 

Na zakończenie, aby wyjaśnić pewnemu ideologowi, który tworzy teorie, a nie zna podstawowych prawideł, jeszcze raz profesor Gogacz:

 

Świat kultury to wszystkie mechanicznie komponowane wytwory z wcześniej bytujących tworzyw realnych lub mechanicznie uzyskane sprawności osób, a więc np. umiejętność postępowania (cnoty) i umiejętność wytwarzania (sztuka), także teorie, ideologie, instytucje, maszyny, samochody.

Kultura wobec tego w sensie przedmiotowym to zespół dzieł i dziedzin, wytworzonych przez człowieka w całych jego dziejach. Są to właśnie dzieła sztuki i techniki, uzyskane przez dodawanie tworzyw realnych, wyrażające myślenie, decyzje, emocje i przeżycia twórców.

 

A cywilizacja:

Cywilizacja– poziom rozwoju społeczeństwa w danym okresie historycznym, który charakteryzuje się określonym poziomem kultury materialnej, stopniem opanowania środowiska naturalnego i nagromadzeniem instytucji społecznych. Stanowi ona najwyższy poziom organizacji społeczeństw, z którymi jednostki identyfikują się. W skład cywilizacji wchodzą mniejsze jednostki np.: narody, wspólnoty pierwotne czy inne zbiorowości.

 

 _________________________________

 

KOMENTARZE

 • Blogerzy i Komentatorzy
  Chcę serdecznie podziękować wszystkim, którzy stanęli po stronie sprawiedliwości i wyrazili solidarność ze mną, gdy nagle, z niewiadomych przyczyn zostałem usunięty z portalu.

  Nie wiem czy nadal będę pisał na neonie24. To się dopiero okaże.

  Ten wpis jest próbą sprecyzowania pewnych pojęć, które są mylnie propagowane.

  Chodzi przecież o coś niezmiernie ważnego - o nasz patriotyzm.

  Pozdrawiam wszystkich
 • Nie jest łatwo być Patriotą...
  Gdyby wyjść na ulicę któregoś z polskich miast i zapytać ludzi: co to jest patriotyzm?, odpowiedzi z pewnością by nie zabrakło. Dla jednych byłaby to miłość do Ojczyzny, dla innych poszanowanie rocznic narodowych, jeszcze inni mówiliby, że patriotyzm to narodowa historią, tradycja, wiara katolicka.

  Takie rozumienie patriotyzmu jest prawdziwe, ale nieco zawężone. Bo prawda jest taka, że patriotyzm łączy w sobie i tradycję i teraźniejszość. Stawia na pierwszym miejscu Ojczyznę, ale także nie zapomina o tolerancji wobec innych ludzi. Patriota zawsze odpowie na wezwanie Ojczyzny, nie zawaha się przelać krwi, oddać życia. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Bo jego własne życie w porównaniu z losem Ojczyzny nie ma dla niego większego znaczenia. Ojczyzna jest dobrem najwyższym, najważniejszym, jest - można powiedzieć - dobrem jedynym. Dla tego dobra patriota poświęca rodzinę, przyjaciół, własne szczęście. To właśnie jest patriotyzm w pełnym tego słowa znaczeniu. Wyrzeczenie się wszystkiego dla Ojczyzny. Postawa synkretyczna, polegająca na łączeniu szacunku do przeszłości i czuwania nad tym, czy coś Ojczyźnie nie grozi w dzisiejszych czasach. W tym momencie warto zastanowić się nad kwestią, czy dziś - gdy jesteśmy pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej i żyjemy w wolnym i demokratycznym państwie - Ojczyzna może wymagać od nas aż tak dużego poświęcenia, by zostawić wszystko i pójść na jej wezwanie, jeśli zajdzie taka konieczność? Odpowiedź nie jest prosta, ale nie ulega wątpliwości, że na wezwanie Ojczyzny zawsze trzeba być gotowym. Bo nigdy nie wiadomo, kiedy je usłyszymy.
 • @mesa boogie 12:10:39
  Z dużą przyjemnością Marku ciebie posłucham.
 • @Talbot 12:32:39
  Tutaj jest pewien dysonans odkąd staliśmy się członkami Unii.
  Bo patriotyzm wymaga od nas, zeby móc się dla Ojczyzny poświęcić.
  Lecz, czy również mamy się poświęcać dla Unii?
  Neoliberalizm chciałby, żeby tak było. Żeby Ojczyzną już nie była Polska tylko Europa.
  Mnie się to wybitnie nie podoba. Ja przede wszystkim jestem Polakiem.

  Pozdrawiam
 • @jazgdyni 12:03:06
  Witam, witam!

  - Po dość niespodziewanej nieobecności, ale mimo tego czujne oko zachowywało czujność :)))

  Pozdrawiam:)
 • @jazgdyni 13:05:51
  A ja uważam (i tu uważam też, iż wszyscy euroentuzjaści mnie obrażają), że urodziłam się w Europie, w samym jej środku, przeto jestem Europejką i nigdzie wchodzić nie musiałam.
  Może inaczej: każdy Polak jest Europejczykiem (nie tylko z urodzenia, ale gł. jako spadkobierca pwnego dorobku cywilizacyjno-kulturowego), ale nie każdy Europejczyk jest Polakiem (bo może być np. Niemcem czy Francuzem).
  Tak więc bycie Europejczykiem nie jest w sprzeczności z patriotyzmem swojego kraju. Europatriotyzm? Przepraszam. Kiedyś to się nazywało internaconalizm;). Przerabialim to. Brrrr.
 • @AdNovum 13:16:28
  Dziękuję za baczenie i wspieranie!

  Pozdrawiam
 • @bez kropki 13:17:38
  Jesteśmy Europejczykami w sensie przynależności do cywilizacji łacińskiej.
  Nasze prawa, wartości, moralność i etyka niewiele się różnią. Podobnie jest z infrastrukturą i techniką. Tutaj jest tylko kryterium bogactwa.

  Natomiast jesteśmy Polakami w sensie patriotycznym i kulturalnym. Tutaj właśnie tworzymy specyficzną odrębność.
  I nasza polska miłość to nie czeska laska.

  Uściski
 • @jazgdyni 13:32:07
  Nareszcie!!! Już obawiałam się, że nici z tego będą.

  A czy wróciły już Twoje komenty na Jajach.be? !!!

  Czy wiesz, dlaczego zostaliście z Andym zbanowani?

  Post na 5*. To głos rozsądku i normalności. I dobrze, że to napisałeś w opozycji do teorii, która dość brutalnie wciskana tutaj - mogłaby zostać po zamrożeniu KD jako jedyna. W takim wypadku nasze publikacje straciłyby tu rację bytu. Z nonsensem się nie dyskutuje. Zwłaszcza, że zostaliśmy in gremio etykietowani przez twórcę tej teorii, jako polonofoby i parchy. No, ja jeszcze dodatkowo, że moi przodkowie kradli... I ta osoba domaga się elegancji języka i grzeczności. To są same sprzeczności w postępowaniu i zachowaniu, więc co sądzić o takiej teorii? Dajmy sobie spokój, OMIJAJMY Z DALEKA i piszmy swoje.

  Mam nadzieję, że wszystko powróci do miejsca sprzed sporu.
 • jak dobrze, że jesteś
  A Wojtasami, Tonderskimi i tym podobnymi indywiduami się nie przejmuj. I ciesz się, że teraz gryzą paznokcie z bezsilnej wściekłości. Pozdrawiam.
 • Witaj Ponownie Januszu .
  To oburzajace by tak z buta traktować tak zasluzonego blogera.
  Nieznam powodow tych chybionych decyzji ,sam rowniez bylem banowany .
  Janusz nic bez nas .
  Pozdrawiam i namawiam do dalszej obecnosci Piszesz dla nas i nie tylko .
 • @ a co do tematu
  Dla mnie patriotyzm jest konsekwencją oparcia się o wartości, takie jak Bóg Honor Ojczyzna. Z tego wyrastają konkretne postawy i poglądy oraz decyzje w krytycznych momentach. Bo gadać to sobie można. ..
 • @ co do Polski i polskości
  Nasz wieszcz narodowy napisał: "Tylko pod Krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską a Polak Polakiem. Jak ktoś tego nie rozumie albo udaje, że nie rozumie to albo jest ignorantem albo agentem.
 • @Amarant 14:20:14
  Dziękuję

  Trzeba cierpliwie tłumaczyć, a nie wymyślać nowe byty.
 • @KOSSOBOR 14:21:50
  No nareszcie... ale się chyba nie spóźniłem? ;-)

  Komenty wróciły, wróciły, tylko nie wiem czemu licznik nie pokazuje prawidłowo. Może wywalono jakieś inne, żeby im się zgadzało?

  Nie mamy bladego pojęcia za co nas ukarano. Ale za ukaranie nas bodajże ukarano red. MZ.

  Dążymy do normalności i lepszego jutra. Dla wszystkich.
 • @Mind Service 14:37:41
  Masz na myśli paznokcie, czy szpony?

  Pozdrawiam
 • @Witkacy 14:47:51
  To jest najśmieszniejsze, że ja też nie znam powodów. Poważnie.

  Jakaś niestrawność, czy co?
 • @Mind Service 14:48:17
  Tak jest.
  Praktycznie wszystko sprowadza się do tych trzech słów. Do tej triady.

  Tylko, żeby nie wywijać nimi na każdym kroku.
 • @jazgdyni 15:20:20
  To poproś o naprawienie licznika na Jajach.be.
 • @jazgdyni 15:20:20
  @czujne oko 09:07:19
  Woyciechowa do każdego ucha włożyła kulkę chleba, a głowę obwiązała poduszką i dodatkowo kocykiem. Nic nie pomogło! Krzyki Hrabiny niosły się po całym zameczku, a dominował wyraz z "h" w środku. W wykonaniu Hrabiny, oczywiście, bo w naturze i w słowniku było to "r".
  Szło to mniej więcej tak: "Bahbarzyńcy, q.!" "Thepy, q.!" "Sqhwysyny, q.!" etc., bowiem nic tak nie oburzało Glorii, jak niszczenie literatury.
  nadużycie link skomentuj usuń
  KOSSOBOR 16.09.2013 02:43:43

  ;)
 • Wszyscy
  Jak Pan będzie jeszcze raz chciał mnie sprawdzać, to Pan, Panie Kontrolerze niech sobie posłucha:

  http://youtu.be/WTdRf9fWdaE
 • Ooo, wyrzucenie przyniosło korzyści
  nie chcąc się spierać w kwestii termnów, przyjmuję, że
  "Patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością."
  oraz
  "patriotyzm to ustawiczne ulepszanie swojego kraju i społeczeństwa."

  właśnie po to tu piszemy. Uprawiamy własną prywatną indoktrynację w celu ulepszenia bliźnich.

  Raczej nie ulegam tkliwym sentymentom, unosząc się w momencie zwycięstw polskich sportowców. Za to zawsze mnie bulwersuje okradzenie rodaka za granicą przez swoich, bardziej zaradnych. Dlatego programowo jestem przeciwko zaradnym, tym co przyznają sobie do lepszego życia.

  Michnikowe nauczanie kompletnie nas zatomizowało. Nie jesteśmy solidarni z nikim i z niczym. Nietety. Największą karierę zrobiło u nas amerykańskie powiedzienie, nie tyle w mowie, co w czynach "skopię wam wszystkim tyłki". Wpółzawodnictwo bynajmniej nie ograniczne do zasad czystej gry, posunięte do absurdu pogardy wobec bliźnich. Robiące sobie z innych ludzi wrogów.

  Czy znajdzie się ktoś, kto odwróci ten trend ?
 • @KOSSOBOR 15:32:41
  Już zaskoczył, już zaskoczył - kwiliły Hancia, Ewcia, Tadzinek i Januszek
 • @jazgdyni 12:03:06
  Czas na reaktywację AK oraz KEDYW-u, Polski Podziemnej ze wszystkimi atrybutami władzy a także NSZ i do roboty, a jest jej dużo, stajnię Augiasza trzeba wyczyścić do fundamentów lub głębiej. Także i reaktywacja Sztyletników by się bardzo przydała o ile wiecie kim byli i jakie zadania wykonywali także. Poczytajcie o ile nie wiecie: http://historia.org.pl/2013/01/19/sztyletnicy-tajni-likwidatorzy-w-sluzbie-rzadu-narodowego/
 • @interesariusz z PL 15:46:05
  Jak się sprowadziłem do nowego mieszkania w latach 70-tych - trzy klatkowy, cztero-piętrowy blok, w sumie 30 rodzin, to znaliśmy się wszyscy i często wspólnie balowaliśmy.
  Teraz mieszkam na wypasionym osiedlu. Znam sąsiada z lewej, znam i z prawej: - dzień dobry, dzień dobry. To wszystko. Dalszych nie rozpoznaję. Przemykają się tylko.
  Każdy jest samotny. A to się nazywa wspólnota mieszkaniowa.

  Taak... Michnik strasznie nagrabił.
 • @Kula Lis 15:55:15
  Czy chodzi tobie o tajną sektę assasinów?
 • @Mind Service 15:06:10
  A więc juz podzieliłeś społeczeństwo na tych dobrych patriotów i tych złych , innych .
  Oby się nie okazało, że zostałeś z ręką w nocniku, bo zebraliście 4% poparcie i jakoś te 90% za patriotów was nie uważa.
 • @zadziwiony 16:01:27
  Tyle , że Wy rozumiecie tę frazę tak - Katolik. Honor, Ojczyzna.
 • Witam ponownie na pokładzie,
  dobrze,że Pan wrócił.Swoją drogą, kilka słów wyjaśnień oczyściłoby atmosferę.Pozdrawiam.
 • @Bibrus 16:08:25
  Witam również.

  Słów wyjaśnień nie mam. Zostałem nagle, bez słowa, zablokowany.
  Później odezwał się Spirito Libero i oświadczył, że jak spełnię szereg warunków, to mnie odblokują.
  A dzisiaj o 11 zostałem odblokowany, o czym powiadomił mnie Pluszak mailem.

  Tyle wiem

  Pozdrawiam
 • ------------ patriotyzm
  http://kresy24.pl/24081/19-kwietnia-w-historii-kresow/
 • @jazgdyni 16:21:00
  Witam Pana,

  Ja także nie bardzo wiem i rozumiem, dlaczego tak się stało, że został Pan zbanowany. Tłumaczono mi, że to z powodów nieprzestrzegania regulaminu oraz ogólnie "działalności niezgodnej" z interesami NEon24.

  Nie przedstawiono natomiast, żadnych konkretnych dowodów.

  Dlatego został Pan (i o ile wiem kolega Andy) z KD odblokowany.

  Zawsze twierdziłem, że NE/NEon24, będzie wolny od cenzury. Natomiast Regulamin trzeba respektować. Uprzejmie proszę o tym pamiętać.

  Mam nadzieję na dobrą i owocową współpracę, ale jeżeli Pan i koledzy - zdecydujecie inaczej - życzę wszelkiej pomyślności.

  Tak czy inaczej - jeżeli Pan rozumie moje intencje odnośnie NE i jeżeli tak naprawdę zależy Panom na merytorycznej dyskusji - zapraszam do współpracy.

  Pozdrawiam
 • @Ryszard Opara 17:06:42
  Kłaniam się

  Widzi Pan, nie znaleziono konkretnych dowodów naruszenia regulaminu, bo by Pan o tym wiedział Poza tym istnieje jakaś gradacja kar, nawet jak bym coś złego uczynił.
  Nie, po prostu miałem być usunięty. Za poglądy. Za inne rozumienie patriotyzmu, niż mają tu pewni panowie, nb. Pańscy znajomi. Pewnie myśleli, że zasłużą na Pańską pochwałę.
  Nigdy nie atakuję ludzi, tylko ich złe poglądy i pomysły. Niektórzy nie potrafią tego znieść i atakują personalnie. Wtedy ja się bronię. Skutecznie i boleśnie. Mimo, że bardzo tego nie lubię.
  Nasz grupa, która już raz, za "panowania" Andariana pomogła portalowi, chce mieć tylko spokój i prawo do pisania swoich tekstów. Również do swobodnej dyskusji.
  Nigdy nie atakujemy Polski, kościoła i naszych łacińskich wartości. Wprost przeciwnie - my się staramy je krzewić.
  Ale bronimy też rozum i logikę. To jest bardzo potrzebne naszemu narodowi.

  Zachował się Pan honorowo, co w dzisiejszych czasach nie jest takie powszechne.

  Dziękuję

  Janusz Kamiński
 • @jazgdyni 15:22:36
  Moja mama mawia wtedy "wątroba mu nawala". I mówi to na serio.
  Przpraszam za offtop. Cieszę się widząc Was, Ciebie i
  Andy'ego znowu w sieci.
 • @Kula Lis 15:55:15
  Sztykletnicy jak sztyeltnicy, ale na początek szkoły, edukatorzy, historycy, archiwiści tacy "podziemni" są pilnie potrzebni!
 • @Ryszard Opara 17:06:42
  Przepraszam Czytelników, że się wcinam i Autora (za to samo - podwójnie). ALE. Ale, do skurczymisia, o co chodzi w słowach "Natomiast Regulamin trzeba respektować. Uprzejmie proszę o tym pamiętać." W przypadkach następnego kasowania notek i komentów (czyt. niszczenia własności intelektualnej), a nie czarujmy się, takie przypadki na NEon będą (stawiam dolary przeciw orzechom), to ja bym życzyła sobie, żeby PT Redakcja uprzejmie informowała na czym ma polegać naruszenie regulaminu. Zamknięcie konta "bo tak", bez podania konkretów, w dodatku zniszczenie tekstów to... Przecież sam Pan wie, jak to dosadnie określić. Ja się publicznie wyrażać nie będę. Dzieci tu czasem przychodzą.
  Uprzejmie proszę o tym wszystkim pamiętać.
 • @zadziwiony 16:01:27
  //A więc juz podzieliłeś społeczeństwo na tych dobrych patriotów i tych złych , innych//

  - To nie ja podzieliłem czy dzielę społeczeństwo ale ten podział jest zupełnie naturalny i powszechny. Polacy, jak każdy inny naród dzieli się na patriotów i kolaborantów.

  Tych ostatnich, często widać, że jest większość, zwłaszcza to widać na tym portalu. Ale to wynik świadomej polityki redakcji - lansowania antypolskości, walczenia z katolikami, rozwalania działów i zakładek.

  //Oby się nie okazało, że zostałeś z ręką w nocniku, bo zebraliście 4% poparcie i jakoś te 90% za patriotów was nie uważa.//

  - Napisałem motto na moim blogu http://miroslaw.szczepaniak.neon24.pl/

  "Należenie do mniejszości, nawet jednoosobowej, nie czyni nikogo szaleńcem. Istnieje prawda i istnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy prawdzie, nawet wbrew całemu światu, pozostaje normalny. Normalność nie jest kwestią statystyki."

  Więc wyjaśniam, że nawet 99% kolaborantów nie spowoduje, że przyznam im rację.
 • @zadziwiony 16:05:44
  //Wy rozumiecie tę frazę tak - Katolik. Honor, Ojczyzna//

  - Cieszę się, że potwierdzasz tą oczywistą oczywistość.

  W warunkach polskich wierzący w Boga to w 90% katolik. Każdy kto występuje przeciw temu działa na szkodę Narodu i Ojczyzny.
 • @bez kropki 17:41:27
  Szanowna Pani,

  Zgadzam się całkowicie.
  Nie wątpię, że zdarzać się będą naruszenia regulaminu w przyszłości.

  Ale w każdym wypadku kasowania notek czy komentów dokonywanych przez Redakcję czy administracje - powinny być podane przyczyny i na czym polega naruszenie. Nie może to się odbywać na zasadzie personalnych animozji - czy "widzi misia".

  Sami autorzy też mają opcję usuwania komentarzy i za to my w NE - nie możemy ponosić odpowiedzialności.

  Proszę jednak zrozumieć - Ja wszystkiego nie jestem w stanie czytać - czasem nowych postów i komentarzy jest kilkaset/ kilka tysięcy - trudno więc to kontrolować.
 • @jazgdyni 17:28:25
  Szanowny Panie Januszu,

  Dziękuję, za dobre słowa komentarza.

  Mam szczerą nadzieję, że będziemy dalej razem i "owocowo" współpracować - "ku serc pokrzepieniu" i naprawy Naszej Rzeczpospolitej.

  A uczymy się na błędach - ważne aby wyciągać właściwe wnioski!

  Pozdrawiam serdecznie

  Ryszard Opara
 • @jazgdyni 16:00:07
  Nie, sztyletników, podałem link.
 • @jazgdyni 15:20:20 - przetrwać.
  Witam, takie patriotyczne wyznania od Ciebie to chętnie czytam.
  Podobny tekst chciałem zresztą sam napisać.
  Widać, że artykuł ci się, jako jazgdyni-patriota dobrze pisał.

  Lepiej, gdy piszesz pod jazdyni. Pod "czujnym okiem" to myślałem, że faktycznie prof. Dakowski wrócił na portal..

  Odnośnie licznika: żeby było jasne: nigdy nie miałeś 2 milionów. Pomyliły ci się miejsca, jest na Twoim liczniku i było 6 cyferek, a nie siedem. Ja kiedyś z ciekawości sprawdzałem i zdziwiłem się, dlaczego przy tylu komentarzach masz stosunkowo mało wejść. SL nazwał to sztucznym tłokiem. To znaczy 4-5 dyskutantów ciągle wchodzi na stronę i ją odświeża, co jest wtedy liczone przez licznik.

  Nie rób, więc mitów, pewnie artykuły swoje sam zabezpieczyłeś i możesz sobie popatrzeć na licznik w tych zabezpieczonych stronach.

  Szukanie przyczyn, dlaczego Polacy przetrwali, przy tak niebezpiecznych i silnych sąsiadach na wschodzie Polski i zachodzie nie jest hitleryzmem, nie jest nacjonalizmem. Pan Wojtas bada i rozmawia w ważnym temacie.
  Gdy znajdzie odpowiedzi to może portal neon24 posunie się do przodu.

  Dlatego dobrze, że tu znowu jesteś, reprezentując część polskiej dulszczyzny. To pomysł na waszą prawdziwą nazwę klubu "Polska Dulszczyzna".

  Odnośnie przetrwania też masz pewnie dużo refleksji z norweskich statków, które panu Krzysztofowi Wojtasowi mogą być pomocne w pisaniu o Cywilizacji Polskiej.
 • @Ryszard Opara 18:16:50
  ... mnie chodziło o to, że tym, co się w przyszłości będzie trafiało, będzie znikanie notek i komentów...
  Ale dziękuję wszystkim, którzy zajęli się sprawą naszych "zakneblowanych " Kolegów.
  Rozumiem naturalne ograniczenia, o których Pan pisze na końcu. WYrzuty nie były do Pana. To były stwierdzenia ogólne.
  Pozdrawiam
 • @adevo 18:28:25
  Dulszczyzna jest pejoratywna, więc mi się nie podoba.
  Z przekonań jestem konserwatywnym - liberałem, żeby być lepiej rozumianym.

  Mogłem się o rząd pomylić. Nie liczę cyfr w liczbie i raczej na statystykach niespecjalnie mi zależy. Zauważam natomiast, jak coś mi się nagle zmienia. I te liczby faktycznie zmalały.

  Pozdrawiam
 • @Mind Service 18:02:26
  zastanawiam się czy wiesz, że jesteś po prostu zadufanym w sobie głupcem, działającym na szkodę tego kraju. Dlaczego? Masz mentalność typowego ortodoksyjnego muzułmanina, dla którego śmierć niewiernego lub innowierca jest słuszną dla niego karą za postawę. Pisząc to doszedłem do wniosku, że jest to także postawa syjonistyczna oparta na talmudzie, gdzie zdegradowanie, zniszczenie i wepchnięcie w niebyt goja, także jest dobrym uczynkiem. Nie będziesz miał jednak tego kraju i dzielił ludzi na swoich warunkach. Jestem o to spokojny. Po prostu nie macie zdolności łączenia ludzi, a Ci już patrzą coraz realniej na postawę KRK (patrz choćby episkopat polski idący ramię w ramie z tuskiem i komorowskim) i zacietrzewienie jego wyznawców. Jesteś tego najlepszym przykładem.
 • @night rat 20:03:42
  Od momentu wstąpienia do UE nastała silna propaganda anty patriotyczna.
  Wyraźnie mówiono, ze ważniejsze jest być Europejczykiem, niż Polakiem.
  Do tego dołożono multi-kulti.
  Potrzeba do tego powracać, bo niektórzy są zagubieni.
 • W temacie patriotyzmu
  W temacie patriotyzmu oraz "małych łyżeczek" to przypomina mi się cytowany często przez Michalkiewicza Słonimski:
  wybaczcie, że wyliczam te wszystkie frykasy lecz ojczyzna się składa także i z kiełbasy
 • @night rat 21:11:20
  Napisałem u rangera co o tym sądzę

  Wkleję tutaj

  //patriotyzm vs. nacjonalizm//

  ........
  Z tym, że granice są bardzo płynne, a często obie postawy się przeplatają.

  Ja bym powiedział, że różnica jest w skali natężenia poglądów i emocji.

  Można też się zastanowić, czy nacjonalizm nie jest po prostu bardzo silnym patriotyzmem, wzbogaconym o komponenty walki
  .........
 • @jazgdyni 13:32:07
  //I nasza polska miłość to nie czeska laska.//

  Czeska laska też nie jest zła.

  ;-)
 • Wszystko zależy od tego kto decyduje o znaczeniu słów
  Jeśli Izraelczyk jest patriotą to jest patriotą.

  Jeśli Polak jest patriotą to jest szowinistą i faszystą (a jeśli mu to nie pasuje to ABW i niezależny sąd zaraz mu to udowodnią).

  Polacy muszą odzyskać Polskę.
  Od 1939 r aż do teraz Polska jest okupowana przez kanalię.
  Może już dość ?

  A tak z innej beczki: ponieważ nasz przemiły Gospodarz jakoś tak nagle zaprzestał używać staropolskiego "z narodowym pozdrowieniem", odczuwam pustkę i żal duszny.

  Aby wypełnić tę pustkę żegnam Państwa
  Z narodowym pozdrowieniem ;-)
 • @adevo 18:28:25
  Wyjątkowo ładny komentarz pozostający w opozycji i niegubiący przy tym ikry. Trochę wyjścia z łuków po liniach, ale trawy nie powyrywałeś i felgi całe. Nie pierwszy raz obserwuje. Gdyby była taka klasyfikacja, nominowałbym Cię do tytułu bellator elegantium. :)

  -----------------------------
  night rat 18.09.2013 20:03:42
  "Polacy jednak są wyjątkowi
  a nacjonalistyczne przedkładanie ich interesów wcale nie musi byc złe, póki nie odbywa sie kosztem innych. istnienie różnych narodów nie zaprzecza sobie wzajemnie, każdy ma swoje miejsce ale i jest cząstką wszechświata."

  Nic mi niewiadomo, żeby inni nie przedkładali swoich interesów nad inne. Żeby byli jakoś przesadnie altruistyczni. Nie - wcale, a dbanie o swoje interesy, kosztem innych nacji uważają za jak najbardziej naturalny proces. Różnie to nazywają, dyplomacją, konkurencyjniejszą gospodarką, koniecznością walki o pokój, kapitalizmem, globalizacją, wolnym rynkiem. Różnie, ale dbają o swój interes kosztem innych, jak cholera.

  Z tym patriotyzmem wydaje mi się, to chodzi o osobniczą prawdę czasoprzestrzenną. Każdy jest na jakimś poziomie swojego patriotyzmu, ktory uważa za patriotyczny i słuszny. Lepią gołębie z czekolady, albo paradują nowocześnie i tęczowo.
  Zegar odmierza sekundy, ludzie się zderzają, czasem coś czytają, czasem kataklizmy, orinoko wyleje, "kryzys" lokalny, bądź światowy, kogoś zabiją. I ten stosunek do ojczyzny, rodaków, cały światopogląd mutuje i powiedzmy rozwija się w różnych kierunkach. Jednak gdy zatrzymasz stoper i zapytasz gościa, czy jest patriotą, to oczywiście powie, że tak dla wszystkich pomiarów w odcinkach czasu.

  Niektórzy nigdy nie dojdą do punktu, którego inni nie mogą dojrzeć, gdy spojrzą wstecz.
  Punkt siedzenia ma niewątpliwy wpływ na radykalizację, no ale jeśli się produkuje biedotę wielkoseryjnie i składuje na kupie, to tylko szalony fabrykant może się potem dziwić, po przekroczeniu masy krytycznej przez magmę promieniującą twardo i że układ chłodzenia strumieniem propagandy stał się niewydolny.
 • @Torin 00:19:49
  http://www.youtube.com/watch?v=jyjuUHNwWD4&list=RD02jJ_ye9aq4z4
 • ...
  Patriota z Gdyni w polskim patriotyzmie dostrzega meandry, to już coś. :)
 • @Ptasznik z Trotylu 22:20:54
  Popełniłeś błąd.

  Polska nie jest od 39 okupowana przez kanalię, tylko, pluralis, przez kanalie.
  Różnego autoramentu szubrawców. Zawłaszczają ją i walczą z narodem.

  Popatrzcie, nie było żadnego pro-narodowego przywódcy. Może trochę Gierek w początkowym okresie. Reszta stale walczyła z narodem - od ucinania rak podniesionych na władzę (1956) do masakry kś, Popiełuszki i na koniec fali niewyjaśnionych samobójstw.
 • @night rat 22:32:25
  Nie nie.
  Jak ci napisałem, przekonany jestem, że to tylko kwestia natężenia emocji. Nacjonalizm potrafi byc gwałtowny i wybuchowy. Jest radykalny.
  Patriotyzm nie.
 • @Paweł Tonderski 02:06:28
  Pan po prostu tego nie dostrzegał.
  Dlatego postanowiłem wyłożyć kawę na ławę.
  Żeby tacy jak pan nie mieli wątpliwości.

  Zadowolony? Pewnie nie.
 • @jazgdyni 21:31:02
  Jakiś mądry człek zrobił kiedyś rozróżnienie. Otóż patriotyzm to umiłowanie swej ojczyzny (z akcentem na "umiłowanie") a nacjonalizm to nienawiść do innych narodów (z akcentem na nienawiść). To wg mnie podstawowe kryterium. Widać stąd, że i patriota może iść "w bój" (czy będzie to wojna, ekonomia, czy pranie po mordach niemieckich faszystów dewastujących nasze święto narodowe), ale nie walka będzie jego zasadniczym celem. Tym zasadniczym jest dla patrioty praca dla kraju, taka zwykła i codzienna, formowanie nowego pokolenia itp. Mordobicie czy wojna to czynności oboczne i pomocnicze. Patriota skupa się na budowaniu swego kraju. Nacjonalista na "oczyszczaniu" kraju z "niewiernych" (nie-polaków, obcych, złych, nie dość katolickich, nie dość ekstremistycznych - wstaw co chcesz). Budowanie versus niszczenie. Do tego sprowadza się cała rzecz. Gadanie (nacjonalistyczne) o Polsce to mydlenie oczu.
 • @bez kropki 08:54:15
  Polski nacjonalizm nie jest nienawiścią do innych narodów, ponieważ polski nacjonalizm jest oparty na naukach Jezusa i jest związanych z cywilizacją łacińską, dzisiaj można śmiało napisać, że z polską.

  Natomiast z całą pewnością można napisać, że syjonizm, ale także judaizm są nastawione na zniszczenie innych narodów w sposób niedopuszczalny, który nie ma żadnego związku z cywilizacją zachodu a już na pewno z cywilizacją łacińską...
 • @Paweł Tonderski 10:52:38
  W tej wypowiedzi, za p. Wojtasem zapewne, usilnie stara się zachwaścić elementarne pojęcia filozoficzne, socjologiczne etc, ogólnie - te, które mają swe ścisłe definicje. To na pewno nie jest mądre a tym samym nie jest też patriotyczne. Proszę się przyjrzeć w jaki sposób wyraża się poprawną myśl polską:

  "U podstaw pojęcia posłannictwa leży słuszna prawda, że Naród Polski – i zresztą każdy człowiek – jak i każdy naród, zwłaszcza chrześcijański, ma do odegrania swoją szczególną rolę zadaną mu przez Opatrzność. Sumerowie sprzed tysięcy lat dali światu pojęcie prawa (me), Egipcjanie – miłości i ładu społecznego (maat), Grecy – wielkości myśli (logos), Rzymianie – godności osoby obywatelskiej, Hebrajczycy dokonali odbóstwienia świata. A co dawała – i daje – Polska? Wydaje się, iż – mimo że wielu Polaków zaczyna dosięgać zwyrodnienie – mocne związanie wiary w Boga i w Kościół z Narodem i życiem doczesnym, patrzenie na życie i historię przez pryzmat Paschy Chrystusa, krzyża i zmartwychwstania, wiarę w Boży dar rodziny i głoszenie absolutnej wartości każdej osoby ludzkiej od poczęcia do naturalnej śmierci. Do tego dochodzi najbardziej pilna konieczność wydobywania współczesnego człowieka z przepaści chaosu umysłowego, moralnego i duchowego".
  http://delfin.neon24.pl/post/21927,polska-dusza
 • @DelfInn 11:15:18
  Wojtas na podstawie swojej wiedzy twierdzi, że Polacy są bardzo blisko spokrewnieni z Sumerami, stąd to wszystko się u niego wzięło.

  I po drugie w Polsce, moim zdaniem są dwa Kościoły, Kościół Hierarchiczny opanowany przez wrogów Polski i Kościół Powszechny - jego wierni - wspólnota w wierze, do którego należy bardzo dużo rodowitych Polaków.

  I jeszcze jedno, Państwo - Naród to nie Kościół, poza tym, czy nie widzi pan na łonie tego kościoła uchybień, a przede wszystkim, że nasz Kościół już nie jest tym, na czym kiedyś powstała polskość?
 • @bez kropki 08:54:15
  Bardzo fajne rozróżnienie.
  Nioe znałem tej anegdoty.
  Pewnie tak jest niestety...
 • @Paweł Tonderski 11:25:36
  O ile pamiętam, Wojtas sam stwierdził, że źródłem jego wiedzy są gwiazdy. Jest to stanowisko bardzo niemądre, więc i niepatriotyczne, co czyni jakiekolwiek Jego wywody o Polsce czy polskości bezwartościowymi.

  Pańska zaś uwaga o Kościele w Polsce jest życzeniowa a postawa ta z pewnością cieszy się dużym uznaniem u wrogów Polski i polskości.

  O roli Kościoła w kształtowaniu świadomości narodowej Polaków proszę poczytać np. tu: http://www.nonpossumus.pl/biblioteka/feliks_koneczny/swieci/
 • @DelfInn 13:05:36
  Co jest na pierwszym miejscu, na tej liście prac Konecznego?
 • Chciałem się odnieść do pewnego poważnego błędu Pana wpisu,
  ale nic, napiszę o tym notkę u siebie, bo jest tu poruszona jedna ważna dla mnie rzecz. Redakcja nie powinna banować blogerów, którzy zachowują zasady kultury. Każde usunięcie komentarza winno być dokładnie opisane, dlaczego. I dotyczy to nie tylko redakcji ale również szanujących się blogerów. Posiadanie opcji banowania mocno zobowiązuje, należy z niej korzystać tylko w najbardziej uzasadnionych przypadkach. Dzięki Bogu nie mamy już stalinizmu, za poglądy nie wolno kneblować. Jest wielu blogerów który do tego nie dorośli, mógłbym wymieniać, lecz po co.
  Tak więc witam ponownie i nawet jeżeli nie będziemy się zgadzali w poglądach szanujmy się nawzajem.
 • @Zawisza Niebieski 17:29:14
  Witam również i dziękuję za zrozumienie.

  Różnica poglądów nigdy nie powinna prowadzić do wrogości.

  Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

ULUBIENI AUTORZY

więcej